| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 258 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 2784PCG E, Crystal Glass) | ₹ 27,490 |
Haier 258 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 2784PCG E) price in India starts from ₹ 27,490. The lowest price of Haier 258 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 2784PCG E) is ₹ 27,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 258 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 2784PCG E) |
| Price in India | ₹27,490 |
| Model Name | HRF 2784PCG E |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 258 L |
| Colours | Crystal Glass |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 156.00 x 54.80 x 0.00 |
| Depth | 61.5 cm |
| Weight | 58 kg |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 236 kw |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | PCM |
| Handle type | Recess |
| Door Lock | Yes |
| Technology Used | Magic Cooling Technology |
| Other Features | Vegetable Case, 1 Door Rack (2 L), 2 Door Racks Twin Energy Saving Modes 10 in 1 Convertible, Moveable Ice Tray, Freezer Compartment: Shelf - 1 Toughened Glass with White Deco, Door Rack (Small) - 2, Cooling Technology: No Frost, LED Refrigerator Light, Refrigerator Shelf Type: 2 Toughened Glass with White Deco |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from Haier |
Haier 258 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 2784PCG E)
₹27,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM