Haier 278 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 2984CIS E) price in India starts from ₹ 24,950. The lowest price of Haier 278 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 2984CIS E) is ₹ 24,950 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 278 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF 2984CIS E) |
| Price in India | ₹24,950 |
| Model Name | HRF 2984CIS E |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 278 L |
| Colours | Inox Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 168.50 x 54.80 x 0.00 |
| Depth | 61.5 cm |
| Weight | 56 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Power Consumption | 185 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Inbuilt Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | VCM |
| Handle type | Recess Handle |
| Door Lock | Yes |
| Technology Used | Twin Inverter Technology |
| Other Features | Easy Slide, Vegetable Case, Light, Utility Box, Twist Ice Maker, Lock and Key, 5 in 1 Convertible, Twin Inverter Technology, Twin Energy Savings |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor From Haier |