| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 320 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HRB-3404PBG-E, Glass Black) | ₹ 32,690 |
Haier 320 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HRB-3404PBG-E) price in India starts from ₹ 32,690. The lowest price of Haier 320 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HRB-3404PBG-E) is ₹ 32,690 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 320 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HRB-3404PBG-E) |
| Price in India | ₹32,690 |
| Model Name | HRB-3404PBG-E |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Twin Inverter Compressor |
| Capacity | 320 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1600.00 x 595.00 x 0.00 |
| Depth | 641 mm |
| Weight | 66.00 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 265 kWh/Year |
| Power Requirement | AC 135 - 290 V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | Glass |
| Handle type | Recess - Inbuilt |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Clock | No |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Haier 320 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HRB-3404PBG-E)
₹32,690