Haier 6.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM62-AE) price in India starts from ₹ 13,091. The lowest price of Haier 6.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM62-AE) is ₹ 13,091 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 6.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM62-AE) |
| Price in India | ₹13,091 |
| Model Name | HWM62-AE |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Shade | Silver |
| Dimensions (mm) | 93.00 x 52.00 x 0.00 |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 28 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 8 - Wash, Rinse, Spin, Tub Dry, Ariel Cycle, Soak, Delicate, Quick |
| Washing Capacity | 6.2 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 800 rpm |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Power Requirement | 220V, 50Hz |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Transparent Window Display | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years on Product and 5 Years on Motor from Haier |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty, This also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet Pipe, Lint Filter, Steel Cabinet |
| Warranty Service Type | Technician Visit |