| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (XPB 62-187S, Blue & White) | ₹ 10,790 |
Haier 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (XPB 62-187S) price in India starts from ₹ 10,790. The lowest price of Haier 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (XPB 62-187S) is ₹ 10,790 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (XPB 62-187S) |
| Price in India | ₹10,790 |
| Model Name | XPB 62-187S |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 900.00 x 770.00 x 0.00 |
| Depth | 440 |
| Weight | 19 kg |
| Tub Material | Plastic Tub |
| Washing Capacity | 6.2 kg |
| Maximum Spin Speed | 1300 rpm |
| Fuzzy Logic | No |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | No |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty and 5 Years Warranty on Motor from Haier |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet pipe, Lint Filter |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Haier 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (XPB 62-187S)
₹10,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM