| Brand | Haier |
| Model | 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (XBP72-0713S) |
| Model Name | XBP72-0713S |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White and Grey |
| Dimensions (mm) | 47.50 x 78.60 x 0.00 |
| Depth | 95.8 |
| Weight | 35 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Wash Program Types | 2 - Half Load, Wash 15°C |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Eco Bubble Wash |
| Maximum Spin Speed | 800 rpm |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
Haier 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (XBP72-0713S)