| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hindware 8 L Tower Air Cooler (Snowcrest 58-HT, Purple & White) | ₹ 9,999 |
Hindware 8 L Tower Air Cooler (Snowcrest 58-HT) price in India starts from ₹ 9,999. The lowest price of Hindware 8 L Tower Air Cooler (Snowcrest 58-HT) is ₹ 9,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Hindware |
| Model | 8 L Tower Air Cooler (Snowcrest 58-HT) |
| Price in India | ₹9,999 |
| Model Name | Snowcrest 58-HT |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 8 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, High |
| Air Delivery | 2300 CFM |
| Air Throw Distance | 26 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | ABS |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Trolley Support, Mosquito Net |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Width x Height x Depth | 43.8 cm x 140.6 cm x 42 cm |
| Weight | 14.00 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | All Electrical and Mechanical Components |
| Not Covered in Warranty | Plastic Components, Wear and Tear, Damage of Product/Parts Due to Mishandling |
| Warranty Service Type | Onsite Service |
Hindware 8 L Tower Air Cooler (Snowcrest 58-HT)
₹9,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM