HP 15-ac044tu is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 15-ac044tu packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 4000. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, HP 15-ac044tu price in India starts at Rs. 63,419.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-AC044TU Laptop (DOS, 4GB RAM, 500GB HDD, Intel Core i3, Silver, 15.6 inch) | ₹ 63,419 |
HP 15-ac044tu price in India starts from ₹ 63,419. The lowest price of HP 15-ac044tu is ₹ 63,419 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-ac044tu |
| Price in India | ₹63,419 |
| Model Number | 15-ac044tu |
| Dimensions (mm) | 384.30 x 254.60 x 24.30 |
| Weight (kg) | 2.19 |
| Colours | Turbo Silver Color With Diamond & Cross Brush Pattern |
| Operating system | DOS |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen 5010U |
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 4000 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-ac044tu
₹63,419
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM