HP 15-AC646TX is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The HP 15-AC646TX packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by AMD Radeon R5. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, HP 15-AC646TX price in India starts at Rs. 47,178.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-AC646TX Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Black, 15.6 inch) | ₹ 47,178 |
HP 15-AC646TX price in India starts from ₹ 47,178. The lowest price of HP 15-AC646TX is ₹ 47,178 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-AC646TX |
| Price in India | ₹47,178 |
| Model Number | 15-AC646TX |
| Dimensions (mm) | 254.60 x 384.30 x 24.30 |
| Weight (kg) | 2.19 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 4th Gen 4210U |
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon R5 |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | No |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-AC646TX
₹47,178
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM