HP ProBook 635 Aero G7 is a Windows 10 Professional laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Ryzen 7 Octa Core processor and it comes with 16GB of RAM. The HP ProBook 635 Aero G7 packs 512GB of SSD storage.
Graphics are powered by AMD Radeon Vega 9. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac/ax, Bluetooth and it comes with 2 USB ports (2 x USB 3.0 (Type A), 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C)), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 9th May 2026, HP ProBook 635 Aero G7 price in India starts at Rs. 74,999.
| Brand | HP |
| Model | ProBook 635 Aero G7 |
| Price in India | ₹74,999 |
| Release date | 21st December 2020 |
| Model Number | 369W6PA |
| Model Name | HP ProBook 635 Aero G7 |
| Series | ProBook |
| Weight (kg) | 0.99 |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 10 Professional |
| Battery Life (up to hours) | 23 |
| Battery Capacity (WHR) | 53 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Processor | AMD Ryzen 7 Octa Core 4700U |
| Base Clock Speed | 2.0GHz |
| Burst Clock Speed | 4.1GHz |
| RAM | 16GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon Vega 9 |
| Hard disk | No |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac/ax |
| Bluetooth version | 5 |
| Web Camera | 720p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 (Type A), 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C) |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
HP ProBook 635 Aero G7
Largest Black Holes May Form Through Repeated Collisions, Study Suggests
Elle OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Love Mocktail 3 Now Available to Stream on Zee 5: All You Need to Know About Cast, Plot, and More
Adivi Sesh and Mrunal Thakur’s Dacoit Now Streaming Online: What You Need to Know