| Product Name | Price in India |
|---|---|
| IFB 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (ELITE ZXS, Silver) | ₹ 36,784 |
IFB 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (ELITE ZXS) price in India starts from ₹ 36,784. The lowest price of IFB 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (ELITE ZXS) is ₹ 36,784 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | IFB |
| Model | 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (ELITE ZXS) |
| Price in India | ₹36,784 |
| Release date | 15th November 2019 |
| Model Name | ELITE ZXS |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Dimensions (mm) | 88.00 x 66.00 x 0.00 |
| Depth | 67 cm |
| Weight | 72 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Ball Valve Technology |
| Wash Program Types | 12 |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1000 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Power Requirement | AC 240V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 4 Years complete machine warranty, 10 Years motor warranty,10 Years spare part support |
| Warranty Service Type | Onsite |
IFB 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (ELITE ZXS)
₹36,784
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications