| Product Name | Price in India |
|---|---|
| IFB 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (Senator GXN 8012, White) | ₹ 31,999 |
| IFB 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (Senator GXN 8012, Grey) | ₹ 32,490 |
IFB 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (Senator GXN 8012) price in India starts from ₹ 31,999. The lowest price of IFB 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (Senator GXN 8012) is ₹ 31,999 at Flipkart on 15th May 2026.
| Brand | IFB |
| Model | 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (Senator GXN 8012) |
| Price in India | ₹31,999 |
| Release date | 1st July 2024 |
| Model Name | Senator GXN 8012 |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Dimensions (mm) | 87.50 x 59.80 x 0.00 |
| Depth | 61.8 cm |
| Weight | 71 kg |
| Wash Program Types | 10 - Mix/Daily, Cotton, Synthetic, Baby wear, Refresh, Bulky, Cradle Wash, Express 15', My IFB, Spin/Dry and Rinse + Tub Clean |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | AC 220V, 50Hz |
IFB 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (Senator GXN 8012)
₹31,999
Subnautica 2 Sells 2 Million Copies Within 12 Hours of Early Access Launch
Honor’s Robot Phone With a Rotating Gimbal Camera Gets an Official Launch Window