| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 50 L Personal Air Cooler (Slimline 50, Light Grey) | ₹ 9,499 |
Kenstar 50 L Personal Air Cooler (Slimline 50) price in India starts from ₹ 9,499. The lowest price of Kenstar 50 L Personal Air Cooler (Slimline 50) is ₹ 9,499 at Flipkart on 29th April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 50 L Personal Air Cooler (Slimline 50) |
| Price in India | ₹9,499 |
| Model Name | Slimline 50 |
| Colour | Light Grey |
| Type | Personal |
| Cooling Media | HoneyComb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 50 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Fan Mode |
| Air Delivery | 3000 cfm |
| Air Throw Distance | 35 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 550 sq.ft |
| Body Material | ABS |
| Blower/Fan Material | FAN |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 170 W |
| Width x Height x Depth | 65.8 cm x 34.4 cm x 112.5 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Company Onsite Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing defect |
| Not Covered in Warranty | Physical damage |
| Warranty Service Type | On site |
Kenstar 50 L Personal Air Cooler (Slimline 50)
₹9,499