| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ASED, Scarlet Euphoria) | ₹ 19,000 |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ASED) price in India starts from ₹ 19,000. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ASED) is ₹ 19,000 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ASED) |
| Price in India | ₹19,000 |
| Model Name | GL B201ASED |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Scarlet Euphoria |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 117.20 x 53.40 x 0.00 |
| Depth | 65 cm |
| Weight | 38 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Works Without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Other Features | Moist "N" Fresh |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL B201ASED)
₹19,000