| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 408 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S412SPZY) | ₹ 41,900 |
LG 408 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S412SPZY) price in India starts from ₹ 41,900. The lowest price of LG 408 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S412SPZY) is ₹ 41,900 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 408 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S412SPZY) |
| Price in India | ₹41,900 |
| Model Name | GL S412SPZY |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 408 L |
| Colours | Shinny Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 167.50 x 58.50 x 0.00 |
| Depth | 66.9 cm |
| Weight | 75 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | E Micom |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer |
| Shelf Material | Trimless Tempered Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Multi Air Flow Technology |
| Other Features | Inbuilt Stabilizer, Convertible, Deodorizer |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Comprehensive Warranty and 10 Years on Compressor |
LG 408 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (GL S412SPZY)
₹41,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM