| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7581NEDLZ, White) | ₹ 14,984 |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7581NEDLZ) price in India starts from ₹ 14,984. The lowest price of LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7581NEDLZ) is ₹ 14,984 at Croma on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7581NEDLZ) |
| Price in India | ₹14,984 |
| Model Name | T7581NEDLZ |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Shade | Blue White |
| Dimensions (mm) | 910.00 x 540.00 x 0.00 |
| Depth | 540 |
| Weight | 32.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Punch + 3 Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 740 rpm |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive and 10 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. Product is Not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
LG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T7581NEDLZ)
₹14,984
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra