| Brand | LG |
| Model | 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8067TEELH) |
| Price in India | ₹23,590 |
| Model Name | T8067TEELH |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Shade | Middle Free Silver |
| Dimensions (mm) | 89.00 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 54 |
| Weight | 32.50 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Jet Spray, Turbo Drum |
| Type | Top Load |
| Wash Program Types | - 3-step Wash, Gentle Wool / Saree, Strong Jeans |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 710 rpm |
| Dryer Type | Air Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Hot Wash | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Transparent Window Display | Yes |
| Other Features | Temperature Selection: Hot / Warm / Cold, Hot / Cold Water Inlet: Hot / Cold, Turbo Soak |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive LG Warranty |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. Covers all Manufacturing Defects. |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if. Product has been installed/serviced/repaired/opened or tampered by any unauthorized personnel/technician. Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Product is shifted outside India. Warranty does not cover Plastic, Glassware and Bulb"Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet pipe, Lint Filter |
LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8067TEELH)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM