| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 2 Star Split AC (GLS18C2XWASS, White) | ₹ 45,990 |
Lloyd 1.5 Ton 2 Star Split AC (GLS18C2XWASS) price in India starts from ₹ 45,990. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 2 Star Split AC (GLS18C2XWASS) is ₹ 45,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Split AC (GLS18C2XWASS) |
| Price in India | ₹45,990 |
| Release date | 2nd January 2023 |
| Model Name | GLS18C2XWASS |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Cool Mode, Turbo Mode, Sleep Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 32.7 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 87 cm x 56 cm x 36.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 35.1 kg |
| Indoor Noise Level | High - 57 dB, Low - 40 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 170 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.54 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1114.71 kwh |
| Operating Current | 6.17 A |
| Evaporator Fin Type | Golden Fin |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Anti Viral Filter+, PM 2.5 Air Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Lloyd 1.5 Ton 2 Star Split AC (GLS18C2XWASS)
₹45,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM