| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FWGHE, White) | ₹ 43,919 |
Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FWGHE) price in India starts from ₹ 43,919. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FWGHE) is ₹ 43,919 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FWGHE) |
| Price in India | ₹43,919 |
| Release date | 8th February 2023 |
| Model Name | GLS18I5FWGHE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5220 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Cool Mode, Turbo Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 97 cm x 32 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 89.8 cm x 59.3 cm x 36.3 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30.6 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 210 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5.09 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 794.34 kwh |
| Operating Current | 5.83 A |
| Other Power Features | Eco Friendly |
| Evaporator Fin Type | Golden Fin |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Anti Viral Filter+, PM 2.5 Air Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FWGHE)
₹43,919
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM