Lloyd 8.0 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GLWMS80DDGAC) price in India starts from ₹ 11,290. The lowest price of Lloyd 8.0 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GLWMS80DDGAC) is ₹ 11,290 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 8.0 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (GLWMS80DDGAC) |
| Price in India | ₹11,290 |
| Release date | 24th January 2023 |
| Model Name | GLWMS80DDGAC |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Dark Gray |
| Dimensions (mm) | 100.50 x 79.00 x 0.00 |
| Depth | 47 cm |
| Weight | 22 kg |
| Wash Program Types | 3 - Gentle, Normal, Strong |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Dryer Type | Swift Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Wash Motor Rating | 450 W |
| Preset Timer | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Other Features | Punch Pulsator with 3 mini Pulsator |
| Warranty Summary | 2?Tears Warranty on Product & 5 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used according to the Instructions Given in the Instructions Manual |
| Warranty Service Type | Onsite |