| Brand | Lloyd |
| Model | 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWM85L) |
| Model Name | LWM85L |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 102.00 x 87.00 x 0.00 |
| Depth | 49 cm |
| Weight | 18 Kg |
| Washing Capacity | 8.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1600 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | AC 220V, 50Hz |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Lloyd 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWM85L)
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam