| Brand | Microtek |
| Model | XP SW 2300VA Jumbo Pure Sine Wave Inverter |
| Model Name | XP SW 2300VA Jumbo |
| Type | Pure Sine Wave |
| Fixture Type | Table Top |
| Solar Power Compatible | No |
| Switch Type | Auto Switch |
| Battery Included | No |
| Material | Metal |
| Colour | Beige |
| Efficiency | 80% |
| Output Voltage | 200V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Overload | Above 80% |
| AC Output Types | Socket |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Low Cut Input Voltage | 170V |
| Low Cut Recovery Input Voltage | 190V |
| High Cut Input Voltage | 240V |
| High Cut Recovery Input Voltage | 230V |
| Battery Type | Lead Acid Battery |
| Recharge Time | 8 hrs |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Capacity | Above 100AH |
| Battery Charging Current | 8A |
| Replacement Battery | Yes |
| Replacement Battery Type | Lead acid |
| Compatible Battery Types | Lead acid |
| Compatible Battery Make | Any Brand Battery. Pls use minimum 150 ah battery for better perfomance |
| Emergency Power Off | Yes |
| Display Type | LED |
| Display Indicator Functions | Mains On, Inverter On, Low Battery, Charging |
| Audible Indicator Functions | Yes |
| USB Charging Port | No |
| Protection Against | Short Circuit |
| Cooling System | Fan |
| Certification | No |
| Width | 40 cm |
| Height | 17 cm |
| Depth | 32 cm |
| Weight | 12 kg |
| Warranty Summary | 2 years onsite |
| Covered in Warranty | Manufacturing defects only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Onsite Warranty |
| Description | Pure sinewave ups u can run your appliances without any noise |