| Brand | Genus |
| Model | Thunder 1050 Square Wave Inverter |
| Model Name | Thunder 1050 |
| Type | Square Wave |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 7 hrs |
| Load Options | Load Upto 800VA |
| Colour | Orange & Black |
| Efficiency | 85% |
| Output Voltage | 180V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 10.5-14.2Hz |
| Width | 30 cm |
| Height | 16 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 8 kg |
Genus Thunder 1050 Square Wave Inverter
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM