| Brand | Motorola |
| Model | Revou-Q 50-Inch QLED Ultra HD (4K) TV |
| Price in India | ₹49,999 |
| Release date | 29th September 2021 |
| Display Size | 50 inch |
| Screen Type | QLED |
| Smart TV | Yes |
| Series | Revou |
| Launch Year | 2021 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Contrast Ratio (Static) (:1) | 5000 |
| Brightness | 400 nits |
| View Angle | 178 |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| HDR Support | HDR10,Dolby Vision |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1119.7 mm x 258.9 mm |
| Weight (without stand) | 11.25 |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1119.7 mm x 717.8 mm x 258.9 mm |
| Weight (with stand) | 10.83 |
| Stand Type | Stylish Q Stand |
| Number of Cores | quad-core |
| Graphic Processor | Mali-G31 MC2 |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Android 11 |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz |
| Speaker Type | Twin Speaker and Tweeter |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Speaker Output RMS | 60W |
| Power Consumption | AC 110 - 240 V, 50/60 Hz |
| Smart Remote | Yes |
| Battery Type | AAA |
Motorola Revou-Q 50-Inch QLED Ultra HD (4K) TV
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications