MSI Katana GF76 is a Windows 10 laptop with a 17.30-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor.
Graphics are powered by Nvidia GeForce RTX 3050. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac and it comes with 4 USB ports (1 x USB 2.0), USB 3.2 Gen 1 (Type A), HDMI Port ports.
As of 2nd April 2026, MSI Katana GF76 price in India starts at Rs. 1,11,990.
| Brand | MSI |
| Model | Katana GF76 |
| Price in India | ₹1,11,990 |
| Release date | 23rd July 2021 |
| Model Number | 11UC |
| Model Name | Katana GF76 11UC |
| Series | Katana GF |
| Dimensions (mm) | 273.00 x 398.00 x 25.20 |
| Weight (kg) | 2.3 |
| Operating system | Windows 10 |
| Size | 17.30-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Processor | Intel Core i7 11th Gen |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 64GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Graphic Memory | 4GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR6 |
| Hard disk | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Web Camera | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 2 |
| HDMI Port | Yes |
MSI Katana GF76
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM