| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 10.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (NA-W10H5 HRB, Grey) | ₹ 16,787 |
Panasonic 10.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (NA-W10H5 HRB) price in India starts from ₹ 16,787. The lowest price of Panasonic 10.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (NA-W10H5 HRB) is ₹ 16,787 at Amazon on 5th April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 10.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (NA-W10H5 HRB) |
| Price in India | ₹16,787 |
| Model Name | NA-W10H5 HRB |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | GREY |
| Dimensions (mm) | 98.60 x 52.30 x 0.00 |
| Depth | 87.2 |
| Weight | 28 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Outer Body Material | PLASTIC |
| Technology Used | ACTIVE FOAM WASH |
| Washing Capacity | 10.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 980 RPM |
| Quick Wash | No |
| Hot Wash | No |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | No |
| Power Requirement | 230 |
| Wash Motor Rating | 360 W |
| Spin Motor Rating | 180 W |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Lint Filter | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Wrinkle Prevention | No |
| Transparent Window Display | Yes |
| Warranty Summary | 2 YEAR |
| Covered in Warranty | 2 YEAR COMPLETE 5 YEAR ON MOTOR |
| Not Covered in Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
| Warranty Service Type | ON SITE |
Panasonic 10.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (NA-W10H5 HRB)
₹16,787