| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 197 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (NR A201BEAN, Blue) | ₹ 16,600 |
Panasonic 197 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (NR A201BEAN) price in India starts from ₹ 16,600. The lowest price of Panasonic 197 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (NR A201BEAN) is ₹ 16,600 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 197 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (NR A201BEAN) |
| Price in India | ₹16,600 |
| Release date | 19th July 2022 |
| Model Name | NR A201BEAN |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 197 L |
| Colours | Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 120.00 x 64.00 x 0.00 |
| Depth | 54.5 cm |
| Weight | 25 kg |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Floral |
| Handle type | Bar |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor |
Panasonic 197 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (NR A201BEAN)
₹16,600
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM