| Brand | Philips |
| Model | 58 Inch LED Ultra HD (4K) TV (58PUT7605) |
| Release date | March 2021 |
| Display Size | 58 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | 7600 series |
| Launch Year | 2021 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1289 x 759 x 85.5 mm |
| Weight (without stand) | 14.7 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1289 x 777.8 x 256 mm |
| Weight (with stand) | 15 kg |
| Number of Cores | quad-core |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Operating System Present | SAPHI |
| Operating System | Linux |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | 802.11n |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Power Consumption | AC 110 - 240 V 50/60Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Support | HDR10,HDR10+,Dolby Vision,HLG |
Philips 58 Inch LED Ultra HD (4K) TV (58PUT7605)
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications