| Brand | Philips |
| Model | Explode MMS4040F Wired Speaker |
| Price in India | ₹3,990 |
| Model Name | Explode MMS4040F |
| Speaker Type | Home Audio |
| Wired/Wireless | Wired |
| Configuration | 2.1 (3 Channel) |
| Memory Card Slot | No |
| Power Source | AC Adapter |
| Power Output | 40W |
| Subwoofer | 1 |
| Built-in Fm Radio | Yes |
| Colour | Black |
| Width | 22 |
| Height | 42 |
| Depth | 322 |
| Subwoofer Width | 160 mm |
| Subwoofer Height | 260 mm |
| Subwoofer Depth | 240 mm |
| Satellite Height | 170 mm |
| Bluetooth | No |
| USB Ports | 1 USB Ports |
| Headphone Jack | Yes |
| Connector Type | 3.5 mm Audio Input |
| Driver Type | 1 Subwoofer, 2 Satellites |
| Compatible Devices | Mobile, Computer, Tablet |
| Maximum Output RMS Subwoofer | 20 W |
| Maximum Output RMS Per Satellite | 10 W |
| Driver Size | Speaker Driver: 133 mm |
| Remote Control Support | Yes |
Philips Explode MMS4040F Wired Speaker
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM