The Realme GT series is back in India with not one but three new phones: the GT 7, GT 7T, and GT 7 Dream Edition. While the third is a limited-edition smartphone made in collaboration with the legendary Aston Martin carmaker and aimed at car enthusiasts in every way.
The Realme GT 7 delivers a powerful performance in terms of battery, display, and overall capabilities. The 7,000mAh battery, combined with 120W fast charging, sets a benchmark at this price point, while 6000 nits of peak brightness makes it brighter than the iPhone 16. The camera department is not the biggest highlight of the GT 7, though. For gaming enthusiasts, the phone can deliver on every front. Keeping in sync with market trends, the GT 7 features a host of AI enhancements, which is a welcome addition.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Realme GT 7 (8GB RAM, 256GB) - IceSense Blue | ₹ 39,899 |
| Realme GT 7 (8GB RAM, 256GB) - IceSense Black | ₹ 39,990 |
| Realme GT 7 (12GB RAM, 256GB) - IceSense Blue | ₹ 41,900 |
| Realme GT 7 (12GB RAM, 256GB) - IceSense Black | ₹ 42,999 |
| Realme GT 7 (12GB RAM, 512GB) - IceSense Blue | ₹ 44,800 |
| Realme GT 7 (12GB RAM, 512GB) - IceSense Black | ₹ 40,999 |
Realme GT 7 price in India starts from ₹ 39,899. The lowest price of Realme GT 7 is ₹ 39,899 at Amazon on 10th May 2026.
| Brand | Realme |
| Model | GT 7 |
| Price in India | ₹41,900 |
| Release date | 27th May 2025 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| Dimensions (mm) | 162.42 x 75.97 x 8.25 |
| Weight (g) | 203.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Fast charging | 120W FlashCharge |
| Colours | IceSense Black, IceSense Blue |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1280x2800 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 450 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9400e |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 256GB, 512GB |
| Expandable storage | No |
| Dedicated microSD slot | No |
| Rear camera | 50-megapixel + 50-megapixel + 8-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear flash | Yes |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | LED |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Front camera | 32-megapixel |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | Realme UI 6.0 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| SIM 2 | |
| SIM Type | eSIM |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Realme GT 7
₹39,899
Largest Black Holes May Form Through Repeated Collisions, Study Suggests
Elle OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Love Mocktail 3 Now Available to Stream on Zee 5: All You Need to Know About Cast, Plot, and More
Adivi Sesh and Mrunal Thakur’s Dacoit Now Streaming Online: What You Need to Know