| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 236 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28C3053S8, Elegant Inox) | ₹ 24,490 |
Samsung 236 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28C3053S8) price in India starts from ₹ 24,490. The lowest price of Samsung 236 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28C3053S8) is ₹ 24,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 236 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28C3053S8) |
| Price in India | ₹24,490 |
| Release date | 1st March 2023 |
| Model Name | RT28C3053S8 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 236 L |
| Colours | Elegant Inox |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 154.50 x 55.50 x 0.00 |
| Depth | 63.7 cm |
| Weight | 46 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | Knob |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 20 Years Warranty on Compressor |
Samsung 236 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28C3053S8)
₹24,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM