| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 363 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT39C5532S8/HL) | ₹ 40,490 |
Samsung 363 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT39C5532S8/HL) price in India starts from ₹ 40,490. The lowest price of Samsung 363 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT39C5532S8/HL) is ₹ 40,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 363 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT39C5532S8/HL) |
| Price in India | ₹40,490 |
| Release date | 26th December 2022 |
| Model Name | RT39C5532S8/HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 363 L |
| Colours | Elegant Inox |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 171.50 x 67.50 x 0.00 |
| Depth | 66.8 cm |
| Weight | 63 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | External |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Convertible 5in1 technology |
| Other Features | Normal Mode, Extra Fridge Mode, Seasonal Mode, Vacation Mode, Home Alone Mode |
| Warranty Summary | The product comes with a 1 year comprehensive warranty and a 20 years warranty on the digital inverter compressor |
Samsung 363 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT39C5532S8/HL)
₹40,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM