| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65M4000HP, Brown) | ₹ 21,400 |
Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65M4000HP) price in India starts from ₹ 21,400. The lowest price of Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65M4000HP) is ₹ 21,400 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65M4000HP) |
| Price in India | ₹21,400 |
| Model Name | WA65M4000HP |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Plum |
| Shade | Plum, Sparkling Plum |
| Dimensions (mm) | 982.00 x 540.00 x 0.00 |
| Depth | 568 |
| Weight | 31.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Type | Top Load |
| Wash Program Types | 7 |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Wobble Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 680 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Blanket, Jeans, Delicates |
| Power Requirement | AC 220 V, 50 Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Other Features | Magic Filter, Magic Dispenser, Eco Tub Clean |
| Warranty Summary | 3 Years Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor from Samsung |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty. Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic and glass parts such as door, lid assembly, control panel, window, knobs, escutcheon cabinet, dispenser Assembly, drain Pipe, lint Filter, wheels foots etc. Painting, plating, rusting of the product. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65M4000HP)
₹21,400
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM