| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT655QPNDRP, White & Purple) | ₹ 11,990 |
| Samsung 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT655QPNDRP, Purple & White) | ₹ 12,599 |
Samsung 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT655QPNDRP) price in India starts from ₹ 11,990. The lowest price of Samsung 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT655QPNDRP) is ₹ 11,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT655QPNDRP) |
| Price in India | ₹11,990 |
| Model Name | WT655QPNDRP |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Purple & White |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 93.50 x 80.00 x 0.00 |
| Depth | 50.2 |
| Weight | 24.50 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product, 5 Years on Motor from Samsung |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty. Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if. Product has been installed/serviced/repaired/opened or tampered by any unauthorized personnel/technician. Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Product is shifted outside India. Warranty does not cover Plastic, Glassware and Bulb"Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet pipe, Lint Filter |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Samsung 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT655QPNDRP)
₹11,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM