| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW90K6410QX, Inox Grey) | ₹ 57,500 |
Samsung 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW90K6410QX) price in India starts from ₹ 57,500. The lowest price of Samsung 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW90K6410QX) is ₹ 57,500 at Amazon on 1st May 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW90K6410QX) |
| Price in India | ₹57,500 |
| Model Name | WW90K6410QX |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Inox Grey |
| Shade | Grey |
| Dimensions (mm) | 850.00 x 600.00 x 0.00 |
| Depth | 450 |
| Weight | 71.00 kg |
| Tub Material | Diamond |
| Wash Program Types | Bubble |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Washing Method | Eco Bubble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1400 |
| Quick Wash | Yes |
| Hot Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Wrinkle Prevention | Yes |
| Warranty Summary | 1 Years |
Samsung 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WW90K6410QX)
₹57,500
Samsung Galaxy S26 Ultra Successor Might Skip the 3x Telephoto Rear Camera, Early Leak Suggests
Realme 16T Geekbench Listing Suggests Possible Performance Downgrade Over Realme 15T
Microsoft Rolls Out Xbox Mode on Windows 11 PCs in Select Markets