| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Singer 20 L Desert Air Cooler (Atlantic Mini, White) | ₹ 4,368 |
Singer 20 L Desert Air Cooler (Atlantic Mini) price in India starts from ₹ 4,368. The lowest price of Singer 20 L Desert Air Cooler (Atlantic Mini) is ₹ 4,368 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Singer |
| Model | 20 L Desert Air Cooler (Atlantic Mini) |
| Price in India | ₹4,368 |
| Model Name | Atlantic Mini |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honey Comb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Yes |
| Capacity | 20 L |
| Cooling and Heating | Cooling |
| Remote Support | No |
| Colour | White |
| Speed Control | 3 |
| Air Delivery | 1250 CFM |
| Air Throw Distance | 20 ft |
| Motor Speed | 3700 |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | 4 |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | No |
| Oscillating Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Mosquito Net |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Width x Height x Depth | 66.5 cm x 41.5 cm x 47 cm |
| Weight | 9.4 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Manufaturer Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | The company is not responsible for any consequential loss or damages caused due to customer negligence. |
| Warranty Service Type | Customer needs to call Singer Customer Care no-1800 103 3474 or SMS at SMS Helpline No-9555390390 to register complaint. |
Singer 20 L Desert Air Cooler (Atlantic Mini)
₹4,368
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM