| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ninja XL, White) | ₹ 5,890 |
Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ninja XL) price in India starts from ₹ 5,890. The lowest price of Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ninja XL) is ₹ 5,890 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 17 L Personal Air Cooler (Ninja XL) |
| Price in India | ₹5,890 |
| Model Name | Ninja XL |
| Type | Personal |
| Cooling Media | honeycomb |
| Number of Speeds | 1 |
| Blower/Fan | BLOWER |
| Capacity | 17 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Colour | White |
| Speed Control | Low-Medium-High |
| Operating | BLOWER |
| Air Throw Distance | 29 ft. |
| Motor Speed | 1400 rpm |
| Air Deflection | 2 |
| Cooling Coverage Area | 1000 sq. ft. |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Aerodynamic Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 105 W |
| Width x Height x Depth | 287 cm x 701 cm x 450 cm |
| Weight | 7.00 kg |
| Blower/Fan Diameter | 13 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty from date of Purchase / Invoice |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ninja XL)
₹5,890
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM