| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Fossil Q Nate Smartwatch (Brown Strap, 42mm) | ₹ 8,995 |
| Fossil Q Nate Smartwatch (Black Strap, 42mm) | ₹ 8,995 |
| Fossil Q Nate Smartwatch (Silver Strap, 42mm) | ₹ 13,995 |
| Fossil Q Nate Smartwatch (Gold Strap, 42mm) | ₹ 25,739 |
Fossil Q Nate Smartwatch price in India starts from ₹ 8,995. The lowest price of Fossil Q Nate Smartwatch is ₹ 8,995 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Fossil |
| Model | Q Nate Smartwatch |
| Price in India | ₹8,995 |
| Model Number | FTW1159 |
| Model Name | Q Nate |
| Dial Shape | Round |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Touchscreen | No |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistance Depth | 52 m |
| Usage | Watchphone |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Ideal For | Women |
| Strap Colour | Black |
| Dial Colour | Black |
| Width | 50 |
| Thickness | 13 mm |
| Sensor | Accelerometer |
| Compatible Device | Android Os 4.4+, Iphone 5/Ios 8.2+, Ios 8+ / Iphone 5 + |
| Battery Life | Up to 6 months ** Based on usage** |
| Charger Type | Replaceable Coin Cell |
| Call Function | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Display Size | 42mm |
Fossil Q Nate Smartwatch
₹8,995
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications