Honor X9c mobile was launched on 5th November 2024. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 1224x2700 pixels (1.5K). It comes with 8GB of RAM. The Honor X9c runs Android 15 and is powered by a 6600mAh battery. The Honor X9c supports 66W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor X9c on the rear packs a dual camera setup featuring a 108-megapixel primary camera, and a 5-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor.
The Honor X9c runs MagicOS 9.0 is based on Android 15 and packs 256GB of inbuilt storage. The Honor X9c is a dual-SIM mobile. The Honor X9c measures 162.80 x 75.50 x 7.89mm (height x width x thickness) and weighs 189.00 grams. It was launched in Jade Cyan and Titanium Black colours.
Connectivity options on the Honor X9c include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.10, NFC, USB OTG, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
As of 1st April 2026, Honor X9c price in India starts at Rs. 22,998.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Honor X9c (8GB RAM, 256GB) - Titanium Black | ₹ 22,998 |
| Honor X9c (8GB RAM, 256GB) - Jade Cyan | ₹ 22,998 |
Honor X9c price in India starts from ₹ 22,998. The lowest price of Honor X9c is ₹ 22,998 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Honor |
| Model | X9c |
| Price in India | ₹22,998 |
| Release date | 5th November 2024 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.80 x 75.50 x 7.89 |
| Weight (g) | 189.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6600 |
| Fast charging | 66W Fast Charging |
| Colours | Jade Cyan, Titanium Black |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1224x2700 pixels |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 108-megapixel + 5-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | MagicOS 9.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Honor X9c
₹22,998
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM