| Product Name | Price in India |
|---|---|
| JBL Grip Wireless Bluetooth Speaker (Squad) | ₹ 8,201 |
| JBL Grip Wireless Bluetooth Speaker (Red) | ₹ 8,499 |
| JBL Grip Wireless Bluetooth Speaker (White) | ₹ 8,499 |
| JBL Grip Wireless Bluetooth Speaker (Blue) | ₹ 8,499 |
| JBL Grip Wireless Bluetooth Speaker (Black) | ₹ 8,499 |
JBL Grip price in India starts from ₹ 8,201. The lowest price of JBL Grip is ₹ 8,201 at Amazon on 30th April 2026.
| Brand | JBL |
| Model | Grip |
| Price in India | ₹8,201 |
| Release date | 16th March 2026 |
| Speaker Type | Soundbar |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Features | Portable |
| Power Output | 16W |
| Frequency Response | 70Hz to 20kHz |
| Width | 64 |
| Height | 153 |
| Depth | 6565 |
| Battery | up to 12 |
| Battery Capacity | 10.01Wh |
| Bluetooth | Yes |
| Compatible Devices | iOS, Android |
| Signal to Noise Ratio | 80dB |
| Technology Used | JBL Pro Sound |
| Driver Size | 43 × 80mm |
JBL Grip
₹8,201