| Brand | TCL |
| Model | 55C6 |
| Release date | April 2019 |
| Model Name | TCL 55C6 |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | LED |
| Smart TV | Yes |
| Series | C6 |
| Resolution Standard | 4K |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | Cortex-A53 |
| Graphic Processor | Mali T860 MP2 |
| RAM | 2.5GB |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Operating System Present | Android Oreo |
| Operating System | Android |
| App Store Type | Google Play |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | 802.11 b/g/n |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Brightness | 450 |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Power Consumption | 140W |
TCL 55C6
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications