| Brand | Toshiba |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (40PX200) |
| Price in India | ₹56,990 |
| Model Name | 40PX200 |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Smart TV | No |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 922 mm x 558 mm x 67 mm |
| Weight (without stand) | 8.8 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 922 mm x 618 mm x 191 mm |
| Weight (with stand) | 9.5 kg |
| No of HDMI Port | 1 |
| No of USB Port | 2 |
| PC Audio In | 1 |
| PC D-sub | 1 |
| Headphone Jack | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Brightness | 350 cd/mA2 |
| Contrast Ratio | 30000:1 (Dynamic) |
| Picture Engine | Regza |
| View Angle | 176 Degree |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
Toshiba 40 Inch LED Full HD TV (40PX200)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM