Voltas 110 L Desert Air Cooler (Magic Air 110) price in India starts from ₹ 13,064. The lowest price of Voltas 110 L Desert Air Cooler (Magic Air 110) is ₹ 13,064 at Flipkart on 30th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 110 L Desert Air Cooler (Magic Air 110) |
| Price in India | ₹13,064 |
| Model Name | Magic Air 110 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 110 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Fan |
| Air Delivery | 4250 cfm |
| Air Throw Distance | 18 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 1000 sq.ft |
| Body Material | Fiber |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | Shockproof & Rustproof Body |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 170 W |
| Other Power Features | 170 Watts, Works on Inverter, Low Electricity Consumption |
| Width x Height x Depth | 74.5 cm x 137.5 cm x 51 cm |
| Weight | 16.9 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Manufecturer Warranty |
| Covered in Warranty | Manufectring Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damages are not covered under warranty |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call 1800-599-4555 or the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |