Voltas Beko 12 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT120UPA/GR5KPTD) price in India starts from ₹ 14,900. The lowest price of Voltas Beko 12 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT120UPA/GR5KPTD) is ₹ 14,900 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 12 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WTT120UPA/GR5KPTD) |
| Price in India | ₹14,900 |
| Model Name | WTT120UPA/GR5KPTD |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | White Grey |
| Dimensions (mm) | 102.00 x 92.00 x 0.00 |
| Depth | 56.5 cm |
| Weight | 30 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Wash Program Types | 4 |
| Washing Capacity | 12 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects. |
| Not Covered in Warranty | Accessory, Glass, Plastic Parts, Customer Mishandling, Water Inlet, Drain Hose, Filter Net will not Covered in Warranty |
| Warranty Service Type | Technician Visit |