| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas Beko 183 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC215C / S0BFR0M0000GO, Fressia Blue) | ₹ 12,990 |
Voltas Beko 183 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC215C / S0BFR0M0000GO) price in India starts from ₹ 12,990. The lowest price of Voltas Beko 183 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC215C / S0BFR0M0000GO) is ₹ 12,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 183 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC215C / S0BFR0M0000GO) |
| Price in India | ₹12,990 |
| Model Name | RDC215C / S0BFR0M0000GO |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 183 L |
| Colours | Fressia Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 123.00 x 54.50 x 0.00 |
| Depth | 64.6 cm |
| Weight | 35.9 kg |
| Power Consumption | 165 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive warranty on product & 10 Years warranty on compressor |
Voltas Beko 183 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC215C / S0BFR0M0000GO)
₹12,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM