| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas Beko 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC220C60, Fairy Flower Wine) | ₹ 16,900 |
Voltas Beko 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC220C60) price in India starts from ₹ 16,900. The lowest price of Voltas Beko 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC220C60) is ₹ 16,900 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC220C60) |
| Price in India | ₹16,900 |
| Release date | 27th April 2022 |
| Model Name | RDC220C60 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Capacity | 200 L |
| Colours | Fairy Flower Wine |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Dimensions (mm) | 129.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 67.8 cm |
| Weight | 42.2 kg |
| Power Consumption | 70 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Inbuilt Stabilizer |
| Handle type | External Handle |
| Other Features | Temperature Sensor, Door Sensor |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product, 10 Years Compressor Warranty |
Voltas Beko 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC220C60)
₹16,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM