| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (215 IMPRO ROY 5S INV, Purple Mulia) | ₹ 17,800 |
| Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (215 IMPRO ROY 5S INV, Sapphire Mulia) | ₹ 17,970 |
Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (215 IMPRO ROY 5S INV) price in India starts from ₹ 17,800. The lowest price of Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (215 IMPRO ROY 5S INV) is ₹ 17,800 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 192 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (215 IMPRO ROY 5S INV) |
| Price in India | ₹17,800 |
| Release date | 9th May 2023 |
| Model Name | 215 IMPRO ROY 5S INV |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 192 L |
| Colours | Purple Mulia |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 137.10 x 54.30 x 0.00 |
| Depth | 65.5 cm |
| Weight | 33.4 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Whirlpool 192 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (215 IMPRO ROY 5S INV)
₹17,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM