| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (NEO SP278 PRM 3S, Wine Gloria) | ₹ 21,989 |
| Whirlpool 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (NEO SP278 PRM 3S, Sapphire Magnolia) | ₹ 28,440 |
| Whirlpool 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (NEO SP278 PRM 3S, Wine Magnolia) | ₹ 29,100 |
Whirlpool 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (NEO SP278 PRM 3S) price in India starts from ₹ 29,100. The lowest price of Whirlpool 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (NEO SP278 PRM 3S) is ₹ 29,100 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (NEO SP278 PRM 3S) |
| Price in India | ₹29,100 |
| Model Name | NEO SP278 PRM 3S |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Non Inverter Compressor |
| Capacity | 265 L |
| Colours | Wine Magnolia |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1586.00 x 635.00 x 0.00 |
| Depth | 765 mm |
| Weight | 58.00 kg |
| Power Consumption | 180 W |
| Power Requirement | 230 V |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Technology Used | 6TH SENSE DeepFreeze Technology |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Whirlpool 265 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (NEO SP278 PRM 3S)
₹29,100
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM