| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 445 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (PRO 465 ELT 2S, Mirror Black) | ₹ 59,897 |
Whirlpool 445 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (PRO 465 ELT 2S) price in India starts from ₹ 59,897. The lowest price of Whirlpool 445 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (PRO 465 ELT 2S) is ₹ 59,897 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 445 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (PRO 465 ELT 2S) |
| Price in India | ₹59,897 |
| Model Name | PRO 465 ELT 2S |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 445 L |
| Colours | Alpha Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1775.00 x 700.00 x 0.00 |
| Depth | 740 mm |
| Weight | 84 kg |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Stabilizer Free Operation: 130 - 300 V |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | 6th Sense Intellifresh Technology |
| Other Features | Fruit Crisper, Microblock: Vegetable Crisper, Ice Twister and Collector, Fruit Crisper, 7 Days Garden Fresh Vegetable Crisper, Orchard Fresh Fruit Crisper, Dairy Fresh, Chiller, Fresh-N-Sort Crisper Separator, Choco Box |
Whirlpool 445 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (PRO 465 ELT 2S)
₹59,897
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM