| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Whitemagic Elite Plus 31592, Grey) | ₹ 17,990 |
Whirlpool 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Whitemagic Elite Plus 31592) price in India starts from ₹ 17,990. The lowest price of Whirlpool 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Whitemagic Elite Plus 31592) is ₹ 17,990 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Whitemagic Elite Plus 31592) |
| Price in India | ₹17,990 |
| Model Name | Whitemagic Elite Plus 31592 |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Grey |
| Dimensions (mm) | 94.50 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 54.9 cm |
| Weight | 28 kg |
| Technology Used | Ultra Clean Technology |
| Wash Program Types | 12 - Daily, Heavy, Delicate, Whites, Stain wash, Anti-Bac, Woolens, Bedsheet, Eco Wash, Rinse + Dry, Dry Only, Wash Only |
| Washing Capacity | 7 kg |
| In built heater | Yes |
| Warranty Summary | 24 Months Warranty, 10 Years Motor Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
Whirlpool 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Whitemagic Elite Plus 31592)
₹17,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM